![](https://www.autolamp.cz/img/blog/2024-12/3.jpg)
Údržba a čištění světlometů: Jak renovovat zašlé světlomety?
Proč udržovat světlomety v dobrém stavu? Hned z několika důvodů, které mají vliv na bezpečnost během jízdy, výkon vozidla a komfort při řízení. Chcete vědět, jak světlomety správně pravidelně čistit nebo jak si počít s tím, když jsou světlomety zašlé nebo zažloutlé? Poradíme vám.
Jaké jsou příčiny zašlých světlometů?
Příčin zašlých nebo zažloutlých světlometů může být více. Pojďme se společně ve zkratce podívat na možné viníky:
• Oxidace plastu: Nejčastější příčinou zažloutnutí nebo vyblednutí světel je oxidace, ke které dochází ve chvíli, kdy povrch světlometů reaguje s kyslíkem.
• UV záření: I když jsou světlomety na moderních autech vyrobeny z odolného polykarbonátového plastu, mohou být náchylné k poškození UV zářením.
• Mechanické poškození: Během jízdy jsou světlomety vystavovány nárazům štěrku nebo kamínků. Tyto oděrky mohou narušit povrch světlometů a přispět k jejich zakalení.
• Vlivy prostředí: Na stavu světlometů se může negativně projevit déšť a vlhkost, které mohou způsobit v případě netěsnosti zamlžení nebo tvorbu vodního kamene. Časté střídání teplot pak může vést k tvorbě prasklin na povrchu světlometů.
• Chemické vlivy: K degradaci světlometů může přispět i použití agresivních čisticích prostředků nebo vystavení světlometů chemikáliím.
Jak světlomety vyčistit a renovovat svépomocí?
Zašlé, zmatněné nebo zažloutlé světlomety není nutné hned vyměňovat, existuje několik domácích metod, jak je renovovat. K obnově světlometů je možné použít lešticí pastu speciálně určenou na polykarbonátové povrchy nebo využít sadu na obnovu světlometů, která kromě pasty obsahuje brusné papíry, aplikátory a mnohdy také ochranný nátěr proti UV záření. Připravili jsme si pro vás jednoduchý návod na to, jak renovaci provést krok za krokem:
• Příprava: Světlomety důkladně umyjte mýdlovou vodou a okolní lak překryjte ochrannou páskou, abyste ho nepoškodili během broušení.
• Broušení: Na řadu přichází broušení světlometů, které je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak odstranit zažloutnutí, zmatnění nebo jemné škrábance. Světlomet navlhčete vodou a začněte ho brousit nejhrubším brusným papírem (400) a pokračujte jemnějšími brusnými papíry (800, 1000, 2000), abyste povrch vyhladili. Světlomety můžete vybrousit i pomocí elektrické brusky nebo leštičky.
• Leštění: Na povrch světlometů naneste lešticí pastu a krouživými pohyby ji pomocí utěrky z mikrovlákna nebo leštičky vpracujte do povrchu. Pokračujte, dokud nebude povrch světlometů hladký a průsvitný.
• Ochranný nátěr: Pokud chcete světlomety chránit před UV zářením, můžete na ně aplikovat ochranný nátěr.
• Dokončení: Na závěr světlomety důkladně očistěte a osušte.
Jak by měla vypadat pravidelná péče o světlomety?
Jak už jsme zmínili výše, světlomety jsou citlivé na vnější vlivy, vyžadují proto pravidelnou údržbu, aby zůstaly čiré a čisté. Základem by mělo být udržování světlometů v čistotě. Nečistoty v podobě prachu nebo bláta můžete jednoduše odstranit pomocí jemného čisticího prostředku. Do pravidelné rutiny můžete začlenit i obnovování původní ochranné vrstvy ochranným nátěrem proti UV záření.
Při čištění světlometů můžete vyzkoušet i babské rady
Pokud nemáte po ruce profesionální sadu na renovaci světlometů, můžete vyzkoušet některou z babských rad. Je však třeba říci, že tyto metody sice mohou stav světlometů zlepšit, ale nedosahují takových výsledků jako profesionální nástroje. K odstranění povrchové oxidace a drobných nečistot si můžete přizvat na pomoc zubní pastu. Tu stačí nanést na světlomet, rozetřít ji houbou krouživými pohyby po celém povrchu světlometu a po několika minutách světlomet opláchnout vodou. Zubní pastu můžete nahradit jedlou sodou, postup je stejný.
Čištění paraboly světlometu
Účinnost světlometu může snížit nejen zašlý plast, ale také parabola neboli vnitřní zrcadlová část, která zajišťuje správné rozptylování světla na silnici. Aby však bylo možné parabolu vyčistit, je nutné světlomet kompletně rozebrat a postupovat velmi precizně. Pokud tedy nemáte s čištěním paraboly zkušenosti, doporučujeme tento úkol svěřit profesionálům, kteří světlomet odborně demontují, vyčistí a zkontrolují jeho funkčnost. Klíčem k dlouhé životnosti a funkčnosti světlometů je jejich pravidelná údržba.